جشن تولد

روز تولد سالگرد زمینی شدن انسان‌ها است. ازین رو این روز در همه‌ی کشورها و فرهنگ‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مردم روز تولد خود و عزیزانشان را جشن می‌گیرند. اما لازمه برگزاری یک “جشن تولد” چیست؟ احتمالا وقتی به این عبارت فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد مهمانی، جشن، غذا، یا چیزی در مورد کیک تولد، شمع، هدیه یا هر چیز دیگر است. همه اینها در واقع خاطرات یک جشن تولد در کودکی را برای شما زنده می‌کنند.
اهمیت جشن تولد
اگر نگاهی به تاریخچه برگزاری جشن تولد بیاندازیم، خواهیم دید که بر اساس اطلاعات هرودوت (نخستین تاریخ‌نگار یونانی زبان هم دوره هخامنشیان)، در بین همه‌ی روزهای سال، روزی که بیشتر از همه توسط ایرانیان جشن گرفته می‌شده، روز تولدشان بوده است. ایرانیان از فقیر و غنی در روز تولدشان غذاهای مجلل‌تری نسبت به روزهای دیگر سال، مصرف می‌کردند. علاوه بر ایرانیان، مردم رم، چین و سایر کشورهای باستانی نیز از دیرباز روز تولد خود را جشن می‌گرفتند. همچنین پیروان ادیان مختلف الهی مانند اسلام، مسیحیت و یهودیت علاوه بر گرامی داشتن سالگرد تولد شخصیت‌های مذهبی دینشان ، سالروز تولد خود را نیز جشن می‌گیرند.
از مهم‌ترین “دلایل برگزاری جشن تولد” می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ابزاری برای شکرگزاری از خود و فرصتی برای تفکر مجدد در زندگی
فرصتی برای شروعی تازه و بازسازی روح و روان
تصدیق موجودیت خود و اعلام سرزنده بودن
در بین سنین مختلف، اهمیت برگزاری جشن تولد برای کودکان بسیار زیاد است. چرا که باعث تقویت عزت نفس آن‌ها، اجتماعی شدن و یافتن دوست‌های بیشتر می‌شود. علاوه بر این موارد، برگزاری جشن تولد برای کودکان باعث ثبت خاطرات و لحظات خوشی در ذهن آن‌ها می‌شود که تا پایان عمر از یاد نخواهند برد.
برگزاری اولین جشن تولد و یا به عبارتی جشن تولد یک سالگی، بیش از آن که برای کودکان مهم باشد برای پدرها و مادرها اهمیت دارد. علاوه بر این در آینده وقتی که کودک شما بزرگ شد، با دیدن آلبوم تصاویر جشن تولد یک سالگی خود، احساس خوشایندی پیدا خواهد کرد. اما برگزاری جشن تولد یک سالگی به سادگی سایر تولدها نیست. برای پی بردن به نکات و ترفندهای آن به مقاله‌ی “همه چیز درباره‌ی جشن تولد یک سالگی کودکان” مراجعه کنید.
 
برنامه‌ریزی جشن تولد
اکنون که به اهمیت برگزاری جشن تولد پی بردید، نوبت به فراگیری برنامه‌ریزی صحیح برای برگزاری یک جشن تولد منظم و کم خرج می‌رسد. در وهله‌ی اول باید به این فکر کنید که کودک شما به چه چیزی علاقه‌مند است. هدف شما از برگزاری جشن تولد باید خوشحالی فرزندتان باشد نه صرف هزینه‌های گزاف برای چشم و هم‌چشمی. اما برای این که یک برنامه‌ریزی درست داشته باشید باید به موارد زیر عمل کنید:
ارسال دعوت نامه 4 هفته قبل از برگزاری تولد؛ برای این کار می‌توانید از دعوت‌نامه‌های آماده استفاده کنید و یا طرح‌ها و ایده‌های خود را پیاده‌سازی کنید. علاوه بر آن برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید با استفاده از یک متن و تصویر جذاب به صورت الکترونیکی و با استفاده از پیام‌رسان‌های مختلف، مهمانان خود را دعوت کنید.
انتخاب بازی و سرگرمی مناسب؛ برای بازی کودکان و سرگرمی سایر مهمانان از قبل برنامه‌ریزی کنید. اگر حیاط یا فضای باز در دسترسی دارید حتما جشن تولد را به بیرون هم بکشید. اجازه دهید کودکان بازی‌های گروهی را تجربه کنند.
انتخاب تم تولد؛ برای هر چه بهتر تزیین کردن محیط و خوراکی‌های تولد، بهتر است قبل از هر چیزی تم تولد را انتخاب کرده و آن را در کارت دعوت مهمانان نیز، ذکر نمایید. در ادامه به طور مفصل به تم تولد پسرانه و دخترانه می‌پردازیم.
انتخاب خوراکی‌های تولد؛ پیشنهاد ما این است که اگر دوست دارید خوراکی‌ها را بخرید، کار را به روزهای پایانی نیندازید. از مدت‌ها قبل در نظر داشته باشید که قرار است برای جشن تولد فرزندتان مجموعه‌ای از خوراکی‌ها را ارائه کنید. به این صورت ایده‌های مختلفی خواهید دید و همچنین می‌توانید از فرصت‌های تخفیفی نیز استفاده نمایید.
ایده‌های جالب کیک و کاپ کیک؛ در تزیین کیک تولد می‌توانید از ایده‌های جالب که به علایق فرزندتان و تم تولد مربوط است استفاده کنید. البته این مشروط بر این است که خودتان توان تزیین کیک تولد را داشته باشید. در غیر این صورت، کیکی را سفارش دهید که با تم تولد هماهنگی داشته باشد.
تهیه چک لیست جشن تولد؛ این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در اینفوگرافیک زیر، روند زمانی برنامه ریزی جشن تولد، به صورت خلاصه به نمایش درآمده است. برای مطالعه بهتر این اینفوگرافیک می‌توانید ابتدا تصویر را ذخیره کنید تا بتوانید آن را در اندازه بزرگ مشاهده نمایید.

 یکی از دلایلی که خانواده‌ها را از برگزاری یک جشن تولد خاطرانگیز برای فرزندشان یا حتی خودشان منصرف می‌کند، خرج و مخارجی است که در میهمانی‌ها به خانواده تحمیل می‌شود. اگر این مخارج شما را هم شاکی می‌کند، یا حتی از برگزاری جشن منصرفتان می‌کند به موارد زیر توجه کنید:

 
زمان‌بندی همه چیز است؛ مهمانی را از ساعت 2 تا 5 بعد از ظهر برنامه‌ ریزی کنید. خانم واکر نویسنده کتاب موفق «علیه همه دانه‌ها» می‌گوید: بعد از ناهار و قبل از شام بهترین زمان برای برگزاری مهمانی‌ است. زمانی که مهمانان انتظار شام یا ناهار از شما ندارند.
برنامه‌ریزی زود هنگام؛ سعی کنید تامین مواردی که نیاز دارید را خیلی زود شروع کنید. به این صورت فرصت مقایسه فروشگاه‌ها و قیمت‌ها با یکدیگر را پیدا می‌کنید. به علاوه به قول معروف خودتان را از بدو بدوهای دقیقه نودی برای خریدن اقلام مختلف نجات می‌دهید.
دیجیتالی شوید؛ دعوت از مهمانان از طریق پیام‌رسانی مثل تلگرام، هیچ هزینه‌ای ندارد. در حالی که هم رسمیت دارد و هم با توجه به متنی که برای دعوت می‌نویسید شیک و تاثیرگذار است.
نصف کنید؛ اگر تولد فرزندانتان به هم نزدیک است، با یک تیر دو نشان بزنید تا در هزینه‌ها صرفه جویی کنید. البته به یاد داشته باشید که حتما از کیک‌های جداگانه استفاده کنید.
صرف نظر کنید؛ وقتی کودکان هنوز کوچک هستند می‌توانید از بسیاری از رسوم جشن تولد صرف نظر کنید. فقط به فکر خوشحال کردن فرزندتان باشید نه تجمل گرایی.
یک کیک خانگی یا نیمه خانگی بپزید؛ اگر از مهارت کافی برخوردار هستید، کیک تولد را خودتان بپزید. اگر در حرفه پخت کیک، تازه‌کار به حساب می‌آیید، دوره آموزش پخت کیک را از دست ندهید.

کـــرج ،عظیمیه ، بین میدان مهــــران و اسبی ، نبش نیک نژادی شمالی ، مجتمـــع تجــــاری اداری نیکـــان
تلفن: 5-2568314-0263       همراه: 5-2568314-0920

بالا